PorkHigh ProteinLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Cured, Shoulder, Arm Picnic
Cooking Method: Roasted
338 calories per 1 serving (Pork, Cured, Shoulder, Arm Picnic, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 225 kcal |
| Protein | 22.65g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 14.22g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 1150mg |
Per serving (1 serving (Pork, Cured, Shoulder, Arm Picnic, 150g))
| Calories | 338 kcal |
| Protein | 34.0g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 21.3g |
Macronutrient Ratio
Protein 41%Carbs 0%Fat 59%
About Pork, Cured, Shoulder, Arm Picnic
Pork, Cured, Shoulder, Arm Picnic (Roasted) contains 280 calories per 100g serving, with 20.4g protein, 0g carbs, and 21.4g fat. It offers a balanced mix of protein and fats, making it a satisfying and nutrient-dense choice.
How Pork, Cured, Shoulder, Arm Picnic Fits Your Macros
- Pork, Cured, Shoulder, Arm Picnic provides a moderate amount of protein, with 41% of its calories from protein.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Fat makes up 59% of the calories in Pork, Cured, Shoulder, Arm Picnic, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Shoulder, Arm Picnic to our Calorie Calculator and see your daily totals.