PorkLow CarbZero CarbKeto Friendly
Pork, Cured, Salt Pork
Cooking Method: Raw
1122 calories per 1 serving (Pork, Cured, Salt Pork, 150g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 748 kcal |
| Protein | 5.05g |
| Carbohydrates | 0g |
| Fat | 80.5g |
| Fiber | 0g |
| Sugar | 0g |
| Sodium | 2680mg |
Per serving (1 serving (Pork, Cured, Salt Pork, 150g))
| Calories | 1122 kcal |
| Protein | 7.6g |
| Carbohydrates | 0.0g |
| Fat | 120.8g |
Macronutrient Ratio
Protein 3%Carbs 0%Fat 97%
About Pork, Cured, Salt Pork
Pork, Cured, Salt Pork (Raw) contains 748 calories per 100g serving, with 5.05g protein, 0g carbs, and 80.5g fat. It is a high-fat food that provides concentrated energy and essential fatty acids.
How Pork, Cured, Salt Pork Fits Your Macros
- Pork, Cured, Salt Pork contains 5.05g of protein per 100g, contributing 3% of total calories.
- This food contains virtually no carbohydrates, making it suitable for low-carb and ketogenic diets.
- Pork, Cured, Salt Pork is a high-fat food with 97% of calories from fat. Use portion control to manage overall calorie intake.
More in Other Pork
Food: Center Cut Chops, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin Filets, Lemon Garlic-Flavored
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh Pork
Pork > Other Pork
Low Carb
Food: Pork Loin, Fresh, Backribs, Bone-In
Cooking: Raw
Pork > Other Pork
High ProteinLow CarbZero Carb
More Pork
Food: Bacon And Beef Sticks
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Pre-Sliced, Reduced/
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Pork > Bacon & Sausage
Low CarbKeto Friendly
Food: Bacon, Turkey
Cooking: Microwaved
Pork > Bacon & Sausage
High ProteinLow CarbKeto Friendly
Track this food in your meal
Add Pork, Cured, Salt Pork to our Calorie Calculator and see your daily totals.