Fast Food
Fast Food, Pizza Chain, 14" Pizza
85 calories per 1 oz (Fast Food, Pizza Chain, 14" Pizza, Cheese Topping, Regula..., 28g)
Try in our Calorie CalculatorNutrition Facts
Per 100g
| Calories | 304.21 kcal |
| Protein | 12.51g |
| Carbohydrates | 28.68g |
| Fat | 15.49g |
| Fiber | 2.4g |
| Sugar | 3.03g |
| Sodium | 725.99mg |
Per serving (1 oz (Fast Food, Pizza Chain, 14" Pizza, Cheese Topping, Regula..., 28g))
| Calories | 85 kcal |
| Protein | 3.5g |
| Carbohydrates | 8.0g |
| Fat | 4.3g |
Macronutrient Ratio
Protein 16%Carbs 38%Fat 46%
About Fast Food, Pizza Chain, 14" Pizza
Fast Food, Pizza Chain, 14" Pizza, Cheese Topping, Regula... contains 266 calories per 100g serving, with 11.4g protein, 33.3g carbs, and 9.69g fat. It is primarily a carbohydrate source, providing quick energy for daily activities.
How Fast Food, Pizza Chain, 14" Pizza Fits Your Macros
- Fast Food, Pizza Chain, 14" Pizza contains 12.51g of protein per 100g, contributing 16% of total calories.
- Fast Food, Pizza Chain, 14" Pizza has a balanced carbohydrate content at 38% of total calories.
- Fat makes up 46% of the calories in Fast Food, Pizza Chain, 14" Pizza, providing a moderate amount of dietary fat.
More in Pizza
More Fast Food
Food: Applebee'S, 9 Oz House Sirloin Steak
Fast Food > Other Fast Food
High ProteinLow CarbZero Carb
Food: Applebee'S, Chicken Tenders Platter
Fast Food > Fried Foods
Food: Applebee'S, Chicken Tenders, From Kids' Menu
Fast Food > Fried Foods
Food: Applebee'S, Chili
Fast Food > Other Fast Food
Low Carb
Track this food in your meal
Add Fast Food, Pizza Chain, 14" Pizza to our Calorie Calculator and see your daily totals.